Čuvanje tradicije i pružena ruka saradnje

Prijepolje – Bošnjaci imaju izuzetnu tradiciju u sektoru kulture, jednom od  Zakonom obaveznih djelokruga djelovanja savjeta nacionalnih manjina u Srbiji. Iz godine u godinu kulturni sadržaji su raznovrsniji a raste i broj kulturnih manifestacija u organizaciji Odbora za kulturu Bošnjačkog nacionalnog vijeća ili nekih od institucija formiranih u okviru Vijeća.

Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje

Najvažnije kulturne manifestacije koje organizira Bošnjačko nacionalno vijeće preko svojih odbora i uz saradnju sa kulturnim ustanovama na području Sandžaka  su Likovna kolonija „Sjenica“, Smotra bošnjačkih narodnih igara SBONI, Festival sandžačkih sevdalinki FESS i Sandžački književsni susreti SAKS.

U godini u kojoj je obilježavano 100 godina od donošenja Sjeničke rezolucije kojom je nedvosmisleno i jasno izloženo raspoloženje bošnjačkog naroda po pitanju Sandžaka ali i u pogledu rješavanja statusa Bošnjaka u tom periodu, BNV je pokrenulo Likovnu koloniju „Sjenica“. Kolonija okuplja izabrane slikare sa područja Sandžaka, ali i iz regiona koji rade u predivnom sjeničko-pešterskom ambijentu. Svoje impresije prenose na platna i tako nastaje legat Kolonije kao svjedočanstvo jednog vremena i kreativnih likovnih umjetnika prvenstveno sa područja Sandžaka ali i šire.

Smotra bošnjačkih narodnih igara ima za cilj njegovanje bogatog folklornog naslijedja naroda ovog kraja. Održava se više od 15 godina i okuplja folklorne ansable iz gradova ovog dijela Srbije kao i goste iz Bosne i Hercegovine, Turske,  i drugih zemalja.

Ustupljena fotografija, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje

Povodom 11. maja – Dana bošnjačke nacionalne zastave održava se tradicionalni Festival  sandžačkih sevdalinki. Po običaju, kompetenti stručnjaci govore, tim povodom, o ulozi i značaju sevdalinke u životu Bošnjaka. Festival okuplja izvodjače narodnih sevdalinki iz sandžačkih gradova kao i goste iz okolnih država regiona.

Konačno, četvrta kulturna manifestacija od posebnog značaja su Sandžački književni susreti. Održavaju se, po pravilum, povodom obilježavanja 20. novembra – Dana Sandžaka a okupljanju istaknute književne stvaraoce iz Sandžaka i Srbije.  Kao gosti se redovno pojavljuju pisci i pjesnici iz ostalih država Balkana.

U oblasti u kojoj je, na prvi pogled, najlakše realizovati aktivnosti na očuvanju kulturne riznice, smjenjuju se brojne manifestacije čisto lokalnog karaktera, ali i one koje prevazilaze regionalne okvire. Medju takvim su “Ćetenija uz pjesmu i igru“ i “Sevdah uz ružu“.

-Po tradiciji u decembru zajedno, uz sevdah, pravimo poslasticu koja se od davnina pravila u bošnjačkim kućama. U našem Domu kulture, uz podršku resornog Ministarstva kulture, organiziramo manfiestaciju čija je popularnost evidentna. Žene koje su ćeteniju pravile u svojim kućama u mladim godinama, prihvatile su da praktično pokažu i edukuju mladje kako se pravi ova tradicionalna poslastica. Naravno, ne izostaje ni odgovarajući štimung, uz sevdalinku i pjesme iz  ovog dijela Srbije, kaže Admira Hamidović, direktorka Doma kulture u Prijepolju koji je organizator programa.   

Admira Hamidović, direktorka Doma kulture u Prijepolju, foto: A.Rovčanin, grafička obrada: Trem print Prijepolje

Ćetenija se pravi samo u Domu kulture, a “Sevdah uz ružu” odvija se u Prijepolju i Brodarevu.

-Drugi naš program pod nazivom „Sevdah uz ružu“ realizujemo već nekoliko godina i on je, takodje, prevazišao lokalne okvire. Suština projekta je da se sačuva kult ruže i da se, kroz edukaciju, prenesu vještine i znanja o spravljanju soka od ruže, specijaliteta naših nana, po malo zaboravljenog u najezdi energetskih i svakojakih napitaka, dodaje direktorka Hamidović.

 Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje

I ovaj sadržaj ima i zabavni karakter jer se uz sok od ruže pjevaju stare sevdalinke, pjesme koje su postale zaštitni znak Bošnjaka i ne samo njih. Ona ističe i organizaciju značajnih skupova, seminara, predavanja i slično kao i likovnih izložbi autora Bošnjaka koje su trag bošnjačke nacionalne manjine u kulturnoj tradiciji naše zemlje.

Povod druguh manifestacija iz sektora kulture su, prije svega, značajni datumi  bitni za Bošnjake.

-Bošnjačko nacionalno vijeće je tradicionalni organizator obilježavanja značajnih datuma Bošnjaka, kaže za naš portal Eldin Jejna, stručni saradnik u Bošnjačkom nacionalnom vijeću. Ti datumi su: 1. februar – Dan novinara Sandžaka, 21. februar – Dan školstva na bosanskom jeziku u Sandžaku, 11. maj – Dan bošnjačke nacionalne zastave, 11. jul – Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, 28.septembar –  Dan Bošnjaka, 25 – 27. oktobar – Dani samoopredjeljenja i 20. novembar – Dan Sandžaka, kaže Jejna. U značajne kulturne dogadjaje spadaju i promocije novoizradjenih udžbenika za nastavu na bosanskom jeziku ili udžbenika prevedenih na bosanski jezik, knjiga iz histroije našeg kraja, izložbe slika sa tradicionalne Likovne kolonije u Sjenici kao i drugih izložbi slikara Bošnjaka ili značajnih slikara iz Srbije i zemalja okruženja, dodaje on.

Tekst je nastao u okviru projekta „OČUVANJE KULTURNOG IDENTITETA BOŠNJAKA“. Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija na konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja na jezicima nacionalnih manjina u 2024. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

PP Media